neděle 28. května 2017

Prvok, Šampón, Tečka, Karel a krize středního věku

Jak vypadá krize středního věku u mužů? Nebo se jen v dospělosti potýkají se ztrátou vlastní identity?

Na to se pokusil odpovědět Patrik Hartl ve své prvotině Prvok, Šampón, Tečka a Karel.

„Když se později vracel Staroměstským náměstím domů, přemýšlel o tom, jaký je ten moderní svět nepřehledná džungle.“ str. 16

Jak to dopadne, když se muži ve středních letech pokusí na sebe pohlédnou očima maturanta a kam to vlastně povede?

Dokáží sami sobě, že nejsou podpantoflákové, ztraceni, ubožáci a packalové?

„Kdyby s ním měl někdo soupeřit v dobrotě, Prvok by ho určitě drtivě porazil. Matka Tereza byla ve srovnání s ním krvelačná bestie.“ str. 17Zdroj: http://www.ibestof.cz/images/articles/patrik-hartl-foto-lenka-hatasova5.jpg
Autor: Patrik Hartl

Patrik Hartl se narodil v Olomouci léta páně 1976. 

Na FAMU vystudoval filmovou a televizní režii. Dnes je kmenovým dramatikem a také režisérem pražského divadla Studio DVA. 

Mezi jeho další knižní díla patří ještě Malý pražský erotikon a Okamžiky štěstí.

„Šampón pookřál. Peníze mu vždycky dokázaly zvednout náladu.“ str. 26Děj:

Čtveřice kamarádů si dvacet let po maturitě klade otázku, jaký život vlastně žijí. A je to život, jaký si představovali? Všichni se shodnou na tom, že není. Něco tomu chybí. A oni sami se postupem času zpronevěřili vlastním snům. Najednou jsou sami sebou zklamaní a přemýšlí nad tím, jak to změnit. Dokázat sami sobě, že na to ještě mají.

„Teprve když se ho asistentka zeptala, jestli mu není zle, probral se zase do seriálové reality.“ str. 27

Najednou je tu VÝZVA. Dokáží se vymotat ze své pohodlnosti a oprášit sami sebe?


Postavy:Zdroj: http://znayka.org.ua/uploads/6fd0644155/12aa1f843a.jpg


Prvok


Typický klaďas. Kluk, kterýho mají všichni rádi a v očích ostatních má úplně všechno. Zdravé děti, milující manželku a práci. Jenž o práci přijde, na cestě má dalšího potomka a k tomu jim doma odchází pračka. A přesto se najednou stane, že se mu začne plnit jeho sen.

Zdroj: https://media.swansonvitamins.com/images/items/master/JRL004.pngŠampón

Namachrovanej frajírek, kterej ojede všechno, co před ním neuteče. I on na své okolí působí jako člověk, který má všechno. Ale i tenhle chlap má své problémy. 

Ve svém oboru zrovna dvakrát úspěšný není. Nemá rodinu a milenky střídá častěji než ponožky. Přesto je Karlovo nejlepším kamarádem.
Zdroj: http://media.istockphoto.com/photos/circle-of-spray-paint-
with-excess-paint-dripping-down-picture-id119732911?k
=6&m=119732911&s=170667a&w=0&h=BCtdzpSSlJZKFavpuTA-
7ioyQ1rh4Mn_LTDyYWUawaU=


Tečka

Voják, který se zapojuje do běžného života. Snaží se, vrznout si kdykoliv to jen jde, a i tak mu pořád něco chybí. 

Do toho všeho ho jeho urputná matka chce dát dohromady se zdárně nevhodnou ženou. 

A on se v tom krásně plácá.


Zdroj: http://www.iamkarel.com/wp/wp-content/uploads/2015/10/sitelogo.jpg

Karel

Nejúspěšnější z celé čtveřice. Nejbohatší a taky ten, který je na tom asi nejhůř. Hroutí se mu manželství kvůli lhostejnosti a v práci už to taky není jako dřív. Právě Karel je ten, který nejvíc překvapí. 
A hlavně si splní svůj sen. Začne programovat vlastní počítačovou hru.


„Karel zaváhal, jestli se náhodu neopil tak, že si přivodil nějaké nenávratné poškození mozku. To už ale blondýna přestala zpívat a vlepila mu se smíchem na čelo pusu.“ str. 59

„Pořád sis mumlal, že tě sice lákají všechny moje dírky, ale že se mnou nemůžeš nic mít, protože miluješ nějakou Kláru.“ str. 60


O knize:

Patrik Hartl s humorem a nadhledem sobě vlastním představuje čtenáři čtyři kluky v tělech mužů. Ženám ukazuje, že být mužem není jednoduché. A my čtenáři se budeme moci podívat na úsměvné i vážné problémy dobráckého Prvoka, mnohdy se budeme mlátit do čela údivem nad Šampónovo kiksama, držet palce Karlovi s Klárou a doufat, že si Tečka pořádně užije.

Všechny postavy si čtenáře získají i přes svou nesourodost. Právě díky ní jsou tak lákavé a my se do nich můžeme vžít. I mladší čtenář má najednou pochopení, a co víc? Slzí smíchy.

„Kdyby mu někdo před týdnem tvrdil, že se svlíkne v práci do naha, a že na to bude hrdej, myslel by si, že je to naprostej nesmysl.“ str. 123


Zdroj: http://vasilev.cz/wp-content/uploads/2015/09/img1.jpgSama jsem měla obavy, z této knihy. Už název mě odrazoval a lákal zároveň. A ta zápletka? Jak to jako holka ocením. 
A ocenila na všech 230 stránkách.

Zdánlivě banální příběh je natolik dokonale propracovaný, že jsou místa kde si čtenář řekne „vlastně, no jo!“ Nenajdete tam ani jedno hluchý místo. Všechno se nakonec vyřeší a krásně do sebe zapadne.

„Tabletka měla na Karla pozoruhodný vliv. Zatímco jiní by protančili celou noc a zakončili ji orgasmickým sexem, Karel začal Zuzaně nadšeně vyprávět o geniální počítačové hře, kterou kdysi dávno jako mladík toužil naprogramovat.“ str. 182

Tuhle knížku jsem zhltla jedním dechem. Někdy se u ní dokonce smála tak, že mi tekly slzy. Jednoho dne se k ní zase s nadšením vrátím a budu prožívat všechny ty příběhy znovu.

Navíc tak svělej úvod jako Prvok, Šampon, Tečka a Karel má jen málo knih. Popravdě tím si mě hned získal.

„Je jasný, že to bude trapný. Není možný od toho nic očekávat. Je vůbec otázka, jestli to půjde přežít.“ str. 5

A já měla jasno. Očekával jsem, přežila a dočkala se.


Autor: Patrik Hartl
Nakladatelství: Bourdon
Počet stran: 230
Rok vydání: 2012
Za mě: 8 z 10
Žádné komentáře:

Okomentovat